Czy warto kupić tani tablet?

czy kupić tani tablet

Czy warto kupić tani  tablet za tak niewielką kwotę, jak 300 złotych?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a niewprawnemu użytkownikowi tabletów może nawet sprawić wiele kłopotu.

Nasz rynek, a w szczególności półki sklepowe w supermarketach, oraz witryny sklepów internetowych  zasypane są całymi stosami tanich tabletów o dziwacznie brzmiących nazwach: Colorovo, Asha, Kiano,  Goclever .  Czy wśród nich znajdziemy jakieś perełki ?

Okazuje się,że tak.  Ale do rzeczy…

 

Tablety do 300 złotych – czy warto kupić tani tablet?

 

Za tak niewielką kwotę staniemy się prawie zawsze właścicielem tabletu wyprodukowanego w Chinach, czy na Taiwanie. I to praktycznie niezależnie od jego nazwy, którą może być zarówno nazwa producenta np tablety Lenovo, jak i polskiego importera np tablety Goclever,  czy nawet sieci handlowej sprowadzającej urządzenia do sprzedaży np tablety Colorovo. Myślę, że zamawiając u producenta partię 1000 sztuk możecie sami wymyślić jego nazwę i zostanie ona na nich umieszczona np tablety sklep  Techsat24.pl .

Niektóre z nich mają co prawda ładny wygląd , często wspierany przez krzykliwy (różowy czy niebieski) kolor, ale  oprócz tego w większości przypadków  posiadają komponenty o niewygórowanych parametrach.

Dotyczy to głównie wyświetlaczy o słabej jakości i kontraście, które w tym segmencie cenowym pozbawione są technologii IPS.  Z reguły zawsze mają małe dostępne pojemności pamięci masowej  ( 4 lub 8 GB ) oraz niewielkie i niezbyt żywotne baterie.

Zawsze jednak wyposażone są w bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi oraz system operacyjny Android.

Dzięki temu, niezależnie od ceny możemy je wykorzystywać do przeglądania Internetu, obsługi poczty e-mail, oglądania filmów i ściągania plików muzycznych oraz do uruchamiania prostych aplikacji zakupionych w sklepie Google Play.

Czy warto kupić tani tablet – niezawodność

 

Faktycznie, tablet za kwotę 300 złotych to niewielki wydatek a w domowym budżecie, ale czy w przypadku awarii jesteśmy skazani na wyrzucenie urządzenia do kosza?

I tak i nie. Wszystko zależy od warunków gwarancji i od dostępu do punktów serwisowych użytkowników tanich tabletów.

I właśnie na te 2 aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze taniego tabletu.

Po pierwsze czy kupowany tablet ma gwarancje lub rękojmie wystawioną przez godny zaufania punkt sprzedaży np wiarygodny sklep internetowy, czy solidnego, o długiej historii sprzedawcę offline ?

Po drugie zapoznajmy się z warunkami tej gwarancji, z dostępnością punktów serwisowych producenta, sposobem przesyłania produktu do reklamacji ( w szczególności polecamy te wyposażone w gwarancję typu door to door ) oraz pozostałymi elementami zapisanymi w karcie gwarancyjnej. W razie problemów to właśnie one będą decydować o sposobie załatwienia reklamacji.
Zakup taniego tabletu to zawsze pewne ryzyko.  Często może się ono opłacić  i trafimy  się na przyzwoity model, który nawet  mimo niewielkich  i niezbyt imponujących możliwości będzie nam służył długo i w miarę bezawaryjnie.

Ze swojej strony z tanich tabletów dostępnych na polskim rynku polecamy tablety Blow, tablety Overmax i tablety Goclever.

Wyszukanie możliwie dobrego modelu spośród tych wymienionych może być nieco kłopotliwe, ale czasami można trafić na przyzwoity model w tej cenie z zupełnie dobrymi parametrami.